Néhány alapelv a Wikipédia szócikk megírásához

A magyar Wikipédia pszichológiai szócikkeinek egy jelentős részét az SZTE és az ELTE pszichológus hallgatói készítették. Az alábbiakban egy gyorsan használható leírást találtok a szócikkek készítéséhez és szerkesztéséhez.

Szócikk írása kurzuskövetelményként

Ha kurzuskövetelményként készítesz új szócikket vagy egészítesz ki már meglévőt, akkor az alábbi menetet követjük:

Szócikk összeállítása

Fordítás

Ha a szócikket az angol vagy más nyelvű Wikipédia szócikk alapján csinálod, akkor nyugodtan eltérhetsz az eredeti szövegtől, ha pontosabban vagy érthetőbben írnád meg a saját változatodat.

A fordítéshoz használhatsz gépi fordítót, mint pl. a DeepL vagy a Google Translate. A gép által fordított mondatokat nézd át alaposan, és módosítsd, ahol nyelvileg helytelen, vagy a tartalom pontatlan. Gépi fordításnál különösen fontos, hogy ellenőrizd, hogy te magad érted-e az adott mondatot, le tudnál-e pl. vizsgázni az anyagból.

Fordítás esetén a szócikk végén használhatsz egy sablont: {{fordítás|en|eredeti szócikk címe}}. További információ: http://hu.wikipedia.org/wiki/Sablon:Ford%C3%ADt%C3%A1s

Definíció

A szócikk egy rövid, egymondatos definícióval kezdődjön, ahol a címszó félkövérrel van kiemelve. A Wikipédia jelölőnyelvét használva három aposztróf a szó előtt és mögött, pl.: A ’’’szócikk’’’ egy szót magyaráz meg.

Kutatók nevei

A kutatók neveit első alkalommal teljesen írjátok ki. Például nem elég csak annyit írni, hogy Baddeley, hanem legalább az első említésnél írjátok ki teljesen, hogy Alan Baddeley. Ez azért fontos, hogy a kutatóra mutató linket könnyen el lehessen később készíteni.

Hivatkozás a forrásokra

Ha nem fordítást, hanem saját összeállítást készítesz, akkor mindig hivatkozz a forrásokra. Elsősorban összefoglalókat használj: review cikkeket, tankönyveket, stb. A hivatkozásokról hasznos további információt találhatsz itt: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Classroom_handout_-_Citing_sources_on_Wikipedia.pdf és itt: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Editing_Wikipedia_articles_on_psychology.pdf

Wikipédia szócikk feltöltése

http://hu.wikipedia.org/ 

Regisztráció 

Wikipédia szócikket regisztráció nélkül is feltölthetsz vagy módosíthatsz, ám a regisztrálásnak van néhány előnye. Például egyszerűbben igazolhatod, hogy a szócikket te töltötted fel, ha például az önéletrajzodban hivatkozni szeretnél erre. További előnyökről itt olvashatsz: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Hogyan_jelentkezz_be

A nyitóoldal tetején kattints a „Bejelentkezés” pontra, majd a megjelenő oldalon az „Itt regisztrálhatsz” linkre.

Új oldal létrehozása 

Az egyik módja, hogy írd be a böngésződ címsorába:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Valami

Ahol az utolsó szó a létrehozandó címszó.

További módszereket és tartalmi megfontolásokat találsz itt:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Hogyan_írj_új_lapot

Oldal elkészítése 

Írd be a szöveget és formázd meg (lásd lentebb a formázást).

Az „Előnézet megtekintése” gomb megnyomásával megnézheted, hogy hogyan fog kinézni az olvasók számára. Ha készen van az oldal, nyomd meg a „Lap mentése” gombot.

Létező oldalak módosítása 

A szócikknél az oldal tetején kattints a „szerkesztés” linkre, majd az előző pontnak megfelelően módosítsd a szöveget.

A szerkesztésről további részletek itt:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Az_első_lépések és http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Segítség 

Formázás

Ez a fejezet a Wikipédia forrásszöveg szerkesztési módjára vonatkozik. Azonban ha a vizuális szerkesztést választod, akkor nem lesz ezekre a leírás részekre szükséged.

Fejezetcímek

A fejezetcímeket az egyenlőség jel használatával tudod jelölni.

== Legfelső szintű fejezetcím ==

=== Második szintű fejezetcím ===

==== Harmadik szintű fejezetcím ====

További információ: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Hogyan_szerkessz_lapokat%3F

Felsorolások 

Ha pontokba szeretnéd szedni a mondandód, akkor csillaggal jelöld azokat. Alpontokhoz eggyel több csillagot használj.

* első pont

* második pont

** első alpont

** második alpont

* stb.

Ha automatikus sorszámozást szeretnél használni, akkor a kettős keresztet használd:

# első pont

# második pont

# harmadik pont

További információ: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Hogyan_szerkessz_lapokat%3F

Hivatkozások a Wikipédia más szócikkeire 

Ha azt akarod, hogy a szövegedben egyes szavak hivatkozásokként más szócikkekre mutassanak, akkor az adott szót tedd kettős szögletes zárójelbe. Pl. [[orr]].

Ha egy szó ragozott alakban szerepel, míg a szócikk ragozatlan (természetesen), akkor a ragot hagyjuk ki a zárójelből, pl. [[orr]]ba.

Ha ez nem megoldható, akkor a zárójelen belül adjuk meg a ragozott és a ragozatlan alakot is. Pl. a [[ló|lovak]] esetében a szövegben a lovak szó fog megjelenni, ám a hivatkozás a ló szócikkre mutat.

Olyan szócikkekre is hivatkozhatsz, ami még nincs megírva. Ezek a linkek pirosak lesznek (míg a többi kék). Ezzel azt is jelzed, hogy melyik szavakat tartod fontosnak, hogy szócikkeket készítsenek belőle.

További információ: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Hogyan_használd_a_hivatkozásokat 

Képek 

A legegyszerűbb, ha képet a Wikimedia Commons-ban keresel: http://commons.wikimedia.org/wiki/Kezdőlap. A kiválasztott képnek van egy neve, pl. Arnisee Lake.jpg. A szövegbe rakd be a következő formátumú hivatkozást:

[[Kép: Arnisee Lake.jpg |thumb|right|Az Arnisee tó Svájcban]]

A Kép szó után először a kép neve szerepel, utána az, hogy kicsinyítve jelenjen meg (thumb), majd az, hogy jobb oldalra kerüljön a kép, végül pedig a kép aláírása.

Ha ti töltötök fel képet, akkor ügyeljetek a kép copyrightjára. Ökölszabályként vagy 70 évvel ezelőtti képet használjatok, vagy olyat, amit ti magatok készítettetek.

További információ: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Képhasználati_irányelvek 

Kategorizálás

A szócikkeket praktikus kategóriába tenni. A kategóriákat, amelybe a szócikk tartozik, a szócikkek alján találhatod. A szócikket úgy sorolhatod kategóriába, hogy a szócikk végére tegyük be a kategóriát ilyen módon: [[Kategória:Kategória neve]]. Pl. ha az Észlelés kategóriába akarjuk berakni, akkor [[Kategória:Észlelés]]. Olyan kategória nevet válassz, ami már létezik.

Egy szó több kategóriába is tartozhat, de ennek összetett szabályozói vannak, amiről itt olvashatsz: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Hogyan_használd_a_kategóriákat. Ha nem akarsz ebbe belebonyolódni, akkor egy kategóriába tedd be a szócikket, méghozzá abba, amelyikbe szerinted leginkább illik.

Interwikik 

A szócikkeknél a jobb oldali menü végén láthatsz egy „Más nyelveken” menüt, ami felsorolja, hogy az adott szócikk milyen más nyelveken érhető még el. Ezt a következőképpen adhatod meg.

Ez azt is jelenti, hogy az Interwikik sorrendje: először jön az angol, majd utána a többi nyelv abc sorrendben. Az angol szócikkben a nyelvek abc sorrendben vannak, tehát azzal már nincs dolgod.

Ha nem találod, akkor valószínűleg nincs más nyelveken az adott szócikk. Esetleg rákereshetsz más nyelveken, de csak akkor tedd, ha valóban beszéled a nyelvet. Ne tegyél fel olyan interwikit, amelyik nem létezik!

Kipróbálás

Ha mindezeket előbb ki szeretnéd próbálni, akkor mindenféle következmény nélkül használhatod a Homokozót: http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Homokozó

További részletek

A pszichológiai témájú szócikkekről hasznos forrás ez az összeállítás: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Editing_Wikipedia_articles_on_psychology.pdf

A szerkesztésről további részletek itt:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Az_első_lépések és http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Segítség 

Néhány korábbi munka

Az alábbiakban néhány korábbi kurzus során elkészített vagy bővített Wikipédia szócikk található.